Víze že, 8 z 10 vlastníků nemovitostí riskuje pokuty za nedostatečnou stavební dokumentaci! Proč je to tak, z jakých zákonů to vyplývá a co s tím? Na to najdte odpovědi v dnešním článku.

Majitelé nemovitostí mají ze stavebného zákona povinnost udržovat aktuální dokumentaci stavby, neboli jak říká přímo zákon §167  písm d) ověřenou projektovou dokumentaci, dokumentaci pro provádění stavby, dokumentaci stavby, došlo-li k odchylce od dokumentace pro povolení stavby, popřípadě dokumentaci skutečného provedení stavby, včetně její geodetické části, nebo pasport stavby, rozhodnutí, osvědčení, souhlasy a jiné důležité doklady týkající se stavby nebo zařízení; dokumentaci lze uchovávat i v elektronické formě.

Většina lidí, razí názor, můj dům, můj hrad a můžu si dělat co chci, nikomu do toho nic není. Opak je ale pravdou! Je spoustu věcí, na které vlastník potřebuje povolení, ohlášení nebo minimálně aktualizace projektové domentace. Určitě jste někdy slyšeli, zbouráme příčku, tyhle dveře zazdíme, tady uděláme otvor a bude to modernější a uděláme si to sami, bude to levnější. V praxi se pak setkáváme s černými stavbami, projektovou dokumentací, která již neodpovídá a tudíž není platná a vznikají problémy. Pozor tato povinost platí jak pro domy, tak i pro byty, neboli jakoukoliv nemovitost, takže i byt v družstevním vlastnictví, zde je ale povinnou osobou bytové družstvo.

ZÁKLADNÍ ROZDÍLY PROJEKTU A PASPORTU

Projektová dokumentace je komplexní plán obsahující detailní technické, konstrukční a architektonické řešení celé stavby. Oproti tomu pasport nemovitosti představuje zjednodušenou verzi dokumentace, která zachycuje aktuální stav budovy. Tyto dokumenty jsou nezbytné pro vlastnictví, při jednání s úřady, s bankami nebo při prodeji nemovitosti.

KDE ZÍSKAT DOKUMENTACI?

V případě, že dokumentaci nemáte, můžete ji najít na příslušném stavebním úřadě, kde by měla být archivována. Zde máte možnost do ní nahlédnout nebo si pořídit kopii. Pokud však dokumentace není k dispozici ani na úřadě, je nutné nechat vypracovat pasport stavby.

POVINNÉ NÁLEŽITOSTI PASPORTU

Každý pasport musí obsahovat několik základních částí:

  • Průvodní zprávu s údaji o vlastníkovi, parc. čísla, identifikací stavby a účel užívání
  • Souhrnnou technickou zprávu popisující specifikace stavby (použité materiály, sítě ad.)
  • Zjednodušený situační výkres zakreslený v katastrální mapě včetně hranic pozemku, odstupových vzdáleností a napojení na komunikaci
  • Zjednodušenou výkresovou dokumentaci s půdorysy včetně ploch místností, základní řezy stavbou, pohledy...

PRÁVNÍ POVINNOSTI

Je pravdou, že tyto dokumenty pokud neprovádíte žádné změny, budete mít asi uložené delší čas někde ve skříni, ale když budete potřebovat s nemovitosti pracovat (provádět rekonstrukci, přístavbu, žádat o dotaci, dát nemovitost bance jako zástavu nebo když budete chtít nemovitost prodat) může přijít problém. Podle stavebního zákona má každý vlastník povinnost uchovávat dokumentaci své nemovitosti. Občanský zákoník navíc v § 2087 stanovuje povinnost předat dokumentaci při prodeji novému majiteli, pokud není smluvně dohodnuto jinak. Nedodržení těchto povinností může vést k právním komplikacím. Jednou z nich může být pokuta až 400.000,-Kč.

DOPORUČENÝ POSTUP PRO PRODÁVAJÍCÍ

Před prodejem nemovitosti je vhodné:

  • Včas zajistit chybějící dokumentaci
  • Nechat vypracovat pasport stavby
  • Konzultovat situaci s odborníkem

Pokud jako vlastník nemovitosti nemáte k dispozici projektovou dokumentaci ani pasport stavby, může kupující při prodeji uplatnit právo z vadného plnění a požadovat například slevu z kupní ceny. Proto je vhodné před prodejem nemovitosti včas zajistit chybějící dokumentaci nebo nechat vypracovat pasport stavby, což vám ušetří případné komplikace a právní spory.

 

Máte nějaké dotazy?

Kontaktujte nás na telefonním čísle +420 774 101 334 nebo na emailu info@delamerealitysrdcem.cz

Dokážeme Vám pomoci nejen s prodejem nemovitosti, ale také se zajištěním napříkad pasportu stavby, ať máte vše v pořádku!

 

 

Masivní inzerce Exportujeme na